Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, kamu görevlilerinde toplu sözleşme ikramiyesindeki "yüzde 2" şartının Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilmesi kararına destek verdi. Demircan, "O gün olduğu gibi bugün de bu durumu esefle kınıyoruz. Demokrasinin beşiği sendikalara yine birkaç sendika tarafından siyasi partilerin alet edilerek antidemokratik bir uygulama başlatılması kabul edilemezdi, kabul etmedik" dedi.

Anayasa Mahkemesi, kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma şartı getiren düzenlemeyi iptal etti. Çıkan kararın ardından açıklamalarda bulunan Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, "Ne acı bir sendika başka bir sendikanın teşkilatlanmaması için çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında siyasi sendikalar marifeti ile hizmet kollarında yüzde iki ve üzeri üyesi olan sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesi yüzde 2 altında üyesi olan sendikaların üyelerine ise toplu sözleşme primi adı altında ayrıştırarak yasaya, uluslararası sözleşmelere ve anayasamıza aykırı bir kanunun Gazi Meclisimizden çıkmasına vesile olmuşlardı. Dünyada eşi benzeri olmayan “sendika üyelerinin aidatlarının hazine tarafından ödenmesi” yine bu sarı sendikaların ürünüdür. Sendika üyesi kamu görevlisi kendi aidatını kendisi ödemelidir, hele ki Maliye Bakanımızın “tasarruf tedbirlerini” sıklıkla dile getirdiği bir dönemde milyonlarca lira sendikaların kasasına aktarması ayrı bir handikaptır. Bu cümlenin sonunda Demokratik Sağlık Sen olarak haklı talebimizi yineleyerek her üyenin sendika aidatını kendisinin ödemesini istediğimiz iradesini ortaya koyalım" diye konuştu.

"Sendikamsı yapı sizsiniz"

Çıkan kararla birlikte sendikal tercihin önündeki dayatmanın kalktığını belirten Demircan, "Dün Anayasa Mahkemesinde bu haksız uygulamayı iptal etti. 2024 yılına kadar üç ayda bir ödenen bu yıl her ay ödenmeye başlanan sözde toplu sözleşme ikramiyesi bundan böyle tüm sendika üyesi kamu görevlilerine eşit bir şekilde ödenecek, bir ali önder oyunu daha böylelikle bozulmuş oldu. Oyunları bozulan ali önderler bu kez Anayasa Mahkemesi ve diğer sendikalara hakaret etme cüretini göstermişlerdir. Hatta bir sendika temsilcisi ’sendikamsı yapılar’ demiştir. Vallahi de billahi de sendikamsı yapı sizsiniz, siz sendikamsı yapı olmamış olsanız bugün sadece sağlık iş kolunda ellinin üzerinde sendika olmazdı. Bakıyoruz on yıl önce baraj uygulamasına karşı çıkanlar bugün el birliği ile iptal olan baraj uygulamasını eleştirir olmuş, yok birbirinizden farkınız" ifadelerini kullandı.

"Bırakın, kim hangi sendikaya üye oluyorsa olsun"

Açıklamasında emeklilere de değinen Togan Demircan, sözlerini söyle sürdürdü:

Dışişleri Bakanlığı: İsrail suçlarına bir yenisini eklemiştir Dışişleri Bakanlığı: İsrail suçlarına bir yenisini eklemiştir

"Peki ya emekliler? Yıllarca bu sendikalara aidat ödeyen emekliler onların bu durumda olmasının sebebi biz miyiz? Memur zihinlere hoş gelen söylemlerle kaybetti yıllarca kaybetmeye de devam ediyorlar. Memur arkadaşlarımızın refahı ancak kendilerini siyasallaşmamış sendikaların temsil ettiği, grevli toplu sözleşme hakkının elde edildiği dönemde bulacaklardır. Bil cümle demokrasi düdüğünü ağzından düşürmeyen her fırsatta sendikal özgürlüklerden bahseden lakin uygulamada tek olmak arzusu ile yanıp tutuşan siyasi sendika temsilcilerine tavsiyemiz nafile işleri bırakıp demokrasiyi yaralayan taraf olmasınlar. Bıraksınlar kim hangi sendikaya üye oluyorsa olsun. Onlar enerjilerini 3600 ek gösterge, enflasyon altında ezilen memurun ve emeklinin mali sosyal hak kayıpları, 5510 sayılı yasadan doğan mağduriyet ile çalışma hayatında yaşanılan diğer zorlukların telafisine harcamalılar."

Kaynak: