Kuzey Makedonya'nın insan hakları örgütü Legis'in yayınladığı videolara göre göçmenler, Sırbistan'dan sınır dışı edilerek Kuzey Makedonya'ya yarı çıplak bir şekilde zorla gönderiliyor.

Legis, videonun bölgede yaşayan bir sakin tarafından çekildiğini belirterek, videonun kendilerine 10 Şubat'ta ulaştığını söyledi. Videoda göçmenlerin yarı çıplak bir şekilde Kuzey Makedonya-Sırbistan sınırında yürüdüğü görülüyor.

Legis'e göre bu vaka, 24 saat içindeki ikinci insan hakkı ihlali ve aşağılayıcı davranış. Sırbistan hükümeti tarafından yaklaşık 50 göçmen, yarı çıplak bir biçimde ülkeden çıkarılıyor. Legis'in yereldeki yetkilileri ülkeden zorla çıkarılan göçmenlerle görüştü. Göçmenlerin Suriyeli olduğu belirtildi.

Legis Başkanı Jasmin Redjepi, "rahatsız edici ve aşağılayıcı" bu uygulamanın Avrupa Birliği (AB) ve Sırbistan Sınır İşbirliği Zirvesi'nden hemen sonra gerçekleştiğini söyledi. Zirvenin amacı ise Sırbistan sınırını insan kaçakçılığı operasyonlarından temizleme çalışmalarını güçlendirmekti.

Birçok Avrupa ülkesinin sınırlarında yarı çıplak bir şekilde sınır dışı edilen göçmen vakaları duyulsa da Redjepi, bu durumun Sırbistan-Kuzey Makedonya sınırında ilk defa gerçekleştiğini iddia etti.

Sırbistan polisi, muhabirlerin sorularına yanıt vermedi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, bu görüntülerin sadece rahatsız edici olmadığını ayrıca üye ülkelerin içinde yaygın olarak uygulanan bir pratik olduğunu belirterek tehlikenin altını çizdi. Mijatoviz, Kuzey Makedonya-Sırbistan sınırındaki bu görüntülerle birlikte Avrupa’nın geneline yayılmış bu sınır dışı etme pratiğini "Avrupa'nın genel ve acil çözülmesi gereken bir problemi" olarak yorumladı.

Belçikalı bir sivil toplum kuruluşu olan 11.11.11, 346 binden fazla göçmenin 2023'te Avrupa ülkelerinde sınır dışı edildiğini aktardı.

Editör: Cahide özgür