Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD’nin başkenti Washington’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Türk toplumu örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği yetkililerinin de yer aldığı toplantıda katılımcılar Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Kıbrıs meselesi olmak üzere çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.

Şanzelize Caddesi’nde 4 bin kişi piknik yaptı Şanzelize Caddesi’nde 4 bin kişi piknik yaptı

Tatar görüşmenin ardından Türk basın mensuplarıyla da bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tatar, bölgedeki durumu ve Kıbrıs’ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüyle ilgili öne çıkan konuları ABD’li muhataplarına ilettiğini, özellikle ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmesinin verimli geçtiğini söyledi. ABD’li yetkililerin KKTC’nin son dönemde gündeme taşıdığı güçlü mesajları yakından takip ettiğini ifade eden Tatar, KKTC’ye yönelik ambargo ve yaptırımların kaldırılması gerektiğini vurguladıklarını anlattı.

"Egemen eşit ve eşit uluslararası statü" siyasetinden taviz vermeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, resmi müzakerelerin başlaması için bu ön şartın “çok önemli” olduğunu kaydetti. Tatar, Hudson Enstitüsü’nde ABD’li uzmanlarla yaptığı görüşmenin de “faydalı” geçtiğini ve ABD’lilerin Kıbrıs’taki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, ABD’deki ziyareti çerçevesinde New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelecek.

Kaynak: iha