Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in dün yaptığı açıklamalara tepki gösteren İsrail, BM yetkililerine vize vermeyeceğini açıkladı.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, bugün, BM'nin İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths'e halihazırda vize verilmediğini söyledi.

Erdan, "Bu açıklamaları nedeniyle BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths'in vizesini zaten reddettik. Onlara bir ders vermenin vakti geldi." dedi.

BMGK'DA NELER YAŞANDI?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün yaptığı konuşmada, "Hamas saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor. Topraklarının adım adım yerleşim yerleri tarafından ele geçirilmesine ve şiddete şahit oluyor. Ekonomileri yıkılmış, insanlar yerlerinden edilmiş ve evleri yerle bir edilmiş durumda. Siyasi çözüme olan inançları yok olmaya başladı." demişti.

Konuşmanın ardından İsrail'in Dışişleri Bakanı Eli Cohen, "bu tip bir katliam (Hamas'ın 7 Ekim saldırısı) için hiçbir sebep olamaz" dedi ve Guterres'e "siz hangi dünyada yaşıyorsunuz?" diye sordu. Cohen daha sonra BM yöneticisiyle görüşmesini iptal edeceğini açıkladı.

Maliki: Bu bir savaş değil, katliamdır Maliki: Bu bir savaş değil, katliamdır

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan Guterres'in istifasını istedi ve "BM'yi yönetme görevine uygun olmadığını" ileri sürdü.

Guterres X hesabından, konuşmasının "Filistin halkının mağduriyetinin Hamas'ın korkunç saldırılarını haklı çıkaramayacağı" ve "korkunç saldırıların Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını meşrulaştıramayacağı" bölümünü öne çıkardı.