Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail hükümetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylaşımında, “Netanyahu hükümeti bir cinayet makinesidir” ifadelerini kullanan Çelik, “Bu cinayet makinesi her katliamdan sonra Batılı ülkeler tarafından ‘İsrail’in kendini savunma hakkı var’ cümlesiyle daha çok cinayet işlemesi için teşvik edilmektedir. Gazzelilerin ‘yaşama hakkını’ esas almadan kim sadece ‘İsrail’in kendini savunma hakkı var’ diyorsa, bu insanlık suçlarının faillerindendir. Masumların öldürüldüğü her katliamdan sonra ‘İsrail’in kendini savunma hakkı var’ diyerek, Gazzelilerin yaşama hakkının yok edilmesini teşvik edenler, bu cinayet makinesinin asıl destekçisidir” ifadelerine yer verdi.

“‘İsrail’e kırmızı çizgi sunmuyoruz’ diyenler ‘daha çok cinayet işle’ demektedirler”

Çelik, Başbakan Netanyahu’nun bir “katliam” siyaseti izlediğini ve Batılı ülkelerin şimdiye kadar gür sesle insan hakları ve hukuktan bahsetmediklerini dile getirerek, “Tam tersine ‘İsrail’in kırmızı çizgilerle bağlı olmadığını’ söylüyorlar. ‘İsrail’e kırmızı çizgi sunmuyoruz’ diyenler ‘daha çok cinayet işle’ demektedirler. Barbarlık topyekun insanlığa savaş açmıştır. Savaş sadece Gazze’de değil, insanlığın kalbindedir. Her kim Gazzelilerin yaşama hakkından bahsetmeden tek başına ‘İsrail’in kendini savunma hakkından’ bahsediyorsa tetikçinin arkasındaki odur. Her kim masum çocukların ölümünün ardından ‘İsrail’e kırmızı çizgi sunmuyoruz’ diyorsa insanlığa açılan savaşın asıl planlayıcısıdır” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı eylem planı en önemli ve en hayati zemindir”

Türkiye’nin barbarlığa karşı yine insanlığın sesi olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın ateşkes çağrısı ve barış için ortaya koyduğu eylem planı, Gazzeli masumları koruyacak tel yoldur. İnsanlığın barbarlığa karşı mücadelesi ve masumların korunması için cumhurbaşkanımızın açıkladığı eylem planı en önemli ve en hayati zemindir.”

Kaynak: iha